DESIGNSHOP - oblečení, šperky, nádobí a doplňky českých návrhářů

Vážení návštěvníci,

vítejte v našem designshopu - na této stránce najdete jen zlomek toho, co u nás můžete vidět a koupit. 

NALEJTO

Současná novinka designshopu je skupina mladých a nadaných designérek – Lenka Záhorková, Markéta Kalivodová a Lucie Vostalová, která nám představuje podobu současného porcelánového designu. Skupina NALEJTO vznikla roku 2015 v ateliéru keramiky na Fakultě designu a umění v Plzni. Každá z designérek pracuje na svém individuálním projektu, který si sama navrhuje a vlastnoručně realizuje, jedná se např. o mísy, vázy, objekty a šperky. Společně skvěle fungují jako tým, především díky své velké lásce k tak čistému a krásnému materiálu jako je porcelán. Snaží se hledat polohu mezi funkčností a estetickým pojetím, ale samozřejmě se pouští i do experimentu, který můžeme vidět na kolekci INITIUM Lenky Záhorkové a na diplomové práci BUĎ & NEBO Lucie Vostalové.  Posledním společným projektem je kolekce Swallow, která byla představena veřejnosti na Designbloku 17.

 

SOJKA

Jsme dvě kamarádky  a obě nás baví tvořit. Tvoříme s láskou a je pro nás důležitý osobní přístup, často tvoříme i věci na zakázku. Preferujeme jednoduchý, minimalistický design, máme rády kvalitní zpracování i materiály.

Vlastnoručně vyrábíme obaly na  tablety, čtečky a telefony, kabelky, peněženky a pouzdra. V našem profilu najdete výrobky z plsti a kůže. Podporujeme výhradně lokální dodavate.“

 

HANA POLÍVKOVÁ:

Hana Polívková studovala nejdříve SUPŠ v Turnově, následně v ateliéru Meta/ll/um v Plzni a v Ateliéru S+M+L_XL kov a šperk v Bratislavě. Po škole pracovala tři roky ve šperkařském studiu Zorya. Nyní pracuje ve svém ateliéru v prostorách Bottega ve SmetanaQ v centrum Prahy. Hana vytváří jak autorský tak designový šperk. Inspiruje se hlavně přírodou a sentimentální náladou. Její hlavní kolekce Twisted vycházela z diplomové práce zaměřené na koloběh života. Kolekce twisted navazuje na přírodu a romantický sentimentální šperk, který s sebou nese tajemství v osobním příběhu nositele. Základ tvoří jemné nitky, které se stáčením mění do provazů, uzlů a smyček. Vyznačují se subtilností, nepravidelností a příjemnou haptikou.

 

SISTERS CONSPIRACY:

Značku SISTERSCONSPIRACY založily v roce 2005 Alice Klouzková a Jana Jetelová, absolventky pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové.
Od začátku fungování se zaměřily na tvorbu pánského oblečení, které i po jedenácti letech fungování značky tvoří jejich hlavní portfolio. Postupně ale kolekci doplnily i o dámské modely.

 

BLUEBERRIES:

Blueberries je značka šperků a doplňků. V době zrání borůvek ji založili šperkařka Markéta Richterová a designér Zbyněk Krulich. V rámci Designbloku’12 v prostorách Openstudia Šporkovského paláce Blueberries představili svou první kolekci šperků vyrobených technologií 3D tisku. Jako zdrojový materiál je použit jemný prášek, který tiskárna nanáší vrstvu po vrstvě. Vhodným materiálem kolekce je Nylon, šperky jsou lehké, pružné, mají sametově matný povrch. Postupně ale budou přibývat i šperky z průhledného akrylátu, nerez oceli nebo stříbra a zlata. Autoři tvoří pod vlastním rukopisem, inspirace pramení především z přírodních organických i anorganických struktur. Pracují se světlem, hmotou, kompozicí, měřítkem a geometrií.
Blueberries získali ocenění Czech Grand Design 2012 za nejlepší šperk roku.

 

STEHLÍK DESIGN

Stehlík design je vlastní značka designera Petra Stehlíka, založená roku 2015. Veškeré dění se odehrává v rodinné dílně v Plzni – nejen samotná výroba produktu, ale také prvotní nápad či výrobek. Do širšího povědomí se značka dostala díky edici Origami, která, jak již název vypovídá, vychází z japonského umění skládání papíru. Výrobky zaujmou svojí čistotou a ostrostí detailu. To vše je dáno precizní výrobou modelu a forem a v neposlední řadě nestandardními postupy při odlévání porcelánu.

 

ELIŠKA LHOTSKÁ

Kolekce The Future Is Now rozvíjí a rozpracovává prvotní projekt Pomník, který vznikl již v roce 2012 při studijní stáži v Poznani v Polsku, kde autorka vytržená ze svého přirozeného domácího prostředí vnímá intenzivněji krizi současné společnosti bez hlubších morálních a duchovních hodnot, jež je poháněna pouze ekonomickými faktory. Nejistota a neukotvenost šperkařku obrací k domovu a atributům s ním spojených, které reflektuje v chlebových instalacích.
Později kousky chleba odlévá do kovu a opatřuje bronzovou, stříbrnou či zlacenou politurou. Chlebové šperky a objekty jsou pro ni nejen symbolem života a připomínkou křesťanského mystéria (chléb jako tělo Ježíše Krista), ale především návratem k primárním hodnotám a rituálům. Designérku také zajímá posun vnímání této tradiční poživatiny. Dříve byl pecen chleba považován za svátost (pouto mezi nebem a zemí) a také za nezbytnou součást mnoha lidových obyčejů – např. se přidával do prvních koupelí novorozenců, aby dobře prospívali, z bochníků se věštilo nebo se chléb používal při léčebných procedurách; chlebem a solí se v českých zemích vítali i ti nejvzácnější hosté. Dnes je pro běžného Evropana degradován pouze na základní potravinu, kterou přijímá bez větší úcty a pokory s lehkovážnou samozřejmostí. Kolekce New Archeology na tento rozpor upozorňuje a zhmotňuje jej ve výstavě The Future Is Now. Expozice připomíná podivnou archeologickou sbírku apokalyptických amuletů či talismanů nainstalovaných na zasíťovaném černobílém pozadí se zlatými rastry, esteticky odkazujícímu k virtuálnímu webovému prostředí. Lhotská zakódovává do ochranných šperků svůj vzkaz pro budoucí generace, kde kůrka chleba je opět vyvažována cenou zlata a chápana i ve svém původním magickém rozměru.

 

KATEŘINA REICHOVÁ

„Mám ráda materiály, které jsou trvanlivé. Chci si být jistá tím, že co vytvořím, vydrží navěky. Plexisklo pro mě představuje větší luxus než vzácné kovy a drahokamy.“

Těmito slovy komentuje mladá designérka Kateřina Reichová svou kolekci Crystal Sky, která na první pohled evokuje touhu nasednout do proskleného hvězdoletu a cestou vesmírem utrhnout z křišťálově chladných hvězd některý z jejích šperků. Autorka se nechala inspirovat futuristickým stylem. Leitmotivem její práce se šperkem je od počátku vize budoucnosti, ve které jsou šperky umístěny na těle na netradičních místech, i když stále s důrazem na jejich funkčnost při častém nošení. Šperky jsou charakteristické svým technicistním stylem. Autorka pracuje převážně s nadčasovou chirurgickou ocelí a akrylátovým sklem, které vybrušuje do tvarů připomínajících krystaly.   V Designshopu můžete nyní najít vybrané kousky z její koleckce ´Crystal Sky´ -  náhrdelníky – Stick a Cubis, náramky Crystal a Technic, prsteny Crystal Sky a náušnice Architect. Tyto šperky doplňují ještě kousky Mullatem – unisexové náušnice/objekty bez nutnosti propichování uší.

 

 

 

 

 

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22