Pavel Šmíd: Fragmenty paměti

08. 04.2018 to 09. 09.2018

vernisáž: 7/4 16 hod

prostor: Café Fatal

kurátorka: Veronika Marešová

Výstava navazuje na dlouhodobý tematický cyklus Pavla Šmída, ve kterém se autor zabývá vlivem a dopadem “velkých dějin“ na všední život i osud obyčejných lidí.  Umělec prostřednictvím své malby hledá způsob, jak posunout klasické médium tak, aby nepracovalo jen s obrazovou estetickou či neupadalo do literární a polopatické doslovnosti, ale vytvářelo nové překvapivé souvislosti. Realistickoumalbu umělec rozmlžuje a rozpixelovává do mozaikových vzorů, kde mizí jasné kontury a obraz se nám před očima rozpadá, jakoby se vytrácel z paměti, aby se v budoucnosti vynořil v jiném kontextu. V dílech se současně kombinují obsahy obecné-mediální (obrazy: Ruiny, Rozbité město, Raketa) s intimními (obrazy: Rodina, Portrét vojáka), kdy výsledná mixáž vytváří jakýsi paralelní informační mikrosvět. Důležitým aspektem v tvorbě Pavla Šmída je také instalace. V tomto smyslu není pro něj rozdíl mezi banální a "důležitou" informací, větším či menším obrazem. Jde mu především o sdělení příběhu, který má divák šanci si sám při sledování instalace z útržků poskládat.

Doprovodné programy pro tento týden

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

  • 24.03. 13:00

    24. březba 2018 (sobota) od 13.00 hodin / CESTY ZA SNY - mezigenerační program pro rodiny k vybraným dílům ze stálé expozice Stavy mysli/ Za obrazem – obměny a intervence

  • 24.03. 15:00

     

    24. března (so), od 15.00 hod. / VIDĚT ČAS / Komentovaná prohlídka výstavy s jejími autory Danielem Hanzlíkem, Pavlem Mrkusem a kurátorkou Veronikou Marešovou.

Sunday

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22