DESIGNSHOP - oblečení, šperky, nádobí a doplňky českých návrhářů

Vážení návštěvníci,

vítejte v našem designshopu - na této stránce najdete jen zlomek toho, co u nás můžete vidět a koupit. 

KATEŘINA KRAUSOVÁ

Představuje v roce 2018 unikátní kolekci bižuterie symbolicky inspirovanou národními barvami - „Kolekce 100“.
Kolekce v barvách trikolóry je založená na minimalistickém tvarosloví s důrazem na vyznění barev, zejména z pohledu jejich estetické hodnoty. Vysoce kontrastní barevnost skleněných komponentů, rafinovaně zjemněná několika odstíny a odlišnými povrchy jako je lesk a mat, dokonale akcentuje téměř s každou další barvou a vytváří jedinečný módní doplněk.
Kolekce je nadčasová, nositelná tradičně i s nadhledem a vtipem, podle vkusu a stylu nositele.
Kolekce 100 a všechny další bižuterní kolekce značky jsou ideově i řemeslně spjaté s oblastí Jablonecka – Jablonec nad Nisou, které historicky patří k světově nejvýznamnějším exportním lokalitám bižuterie a bižuterních polotovarů. Broušené skleněné komponenty používané v jednotlivých kolekcích jsou výsostně českým produktem, a to od výroby suroviny až po finální povrchové zpracování. Kvalita těchto produktů je garantována značkou společnosti Preciosa a.s., která je ve světě uznávaným výrobcem křišťálových, strojně broušených komponentů.
V navržených kolekcích skleněným komponentům materiálově sekunduje převážně chirurgická ocel v kvalitě 304 a 316L.
V případě použití bižuterních kovů lokální výroby je povrch ošetřené galvanickou úpravou bez použití niklu.
 

VERONIKA POUZAROVÁ

Veronika Pouzarová je mladá šperkařka a výtvarnice zabývající se ve své tvorbě navrhováním a výrobou malých prodejních kolekcí šperků, ale především volnou tvorbou a to nejen v oblasti autorského šperku, ale také s přesahem do volné plastiky. Je absolventkou profesora V. K. Nováka a docenta Petra Vogela v ateliéru Design kovu a šperku na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara při Západočeské univerzitě v Plzni. Ještě při studiích, která zakončila v roce 2015, se účastnila několika významných skupinových výstav nejen v Čechách, ale i v zahraničí. V současné době se dále věnuje především autorskému šperku a příležitostně vystavuje. Veronika ve své volné tvorbě využívá různé materiály, přírodní i umělé, ale stále s převahou kovu. Její práce v sobě vždy nese charakteristickou stopu precizního technického myšlení a zpracování v kombinaci s jasnou jednoduchou formou.
 
V roce 2018 vytvořila se svým manželem, taktéž výtvarníkem a šperkařem Martinem J. Pouzarem kolekci pojmenovanou MÁMÁM pod jejich novou vlastní značkou POUZAR&OVÁ.
 
V současnosti můžete v designshopu vidět a zakoupit stříbrné prsteny LOVE, které jsou úspěšné už řadu let. Dále bude prezentace této autorky doplněna o brože z cyklu OKNO a   náhrdelníky z už zmiňované společné kolekce MÁMÁM.
 
Veronika Pouzarová (za svobodna Gocová), toho času na mateřské „dovolené“, žije a tvoří v Jablonci nad Nisou.
 

MARTIN J. POUZAR

Martin Jošt Pouzar je všestranný výtvarník zabývající se šperkem, bižuterií, grafikou a designem. Převážně se však věnuje tvorbě autorských šperků a objektů. Martin J. Pouzar se narodil v Jablonci nad Nisou, kde studoval na místní Střední uměleckoprůmyslové škole v ateliéru významného českého šperkaře Vladimíra Komňackého. Na školu se zakrátko vrátil jako odborný pedagog, kde působil celých devět let, do doby než se svým kamarádem založil studio Pentimenti, kde pracoval jako grafik a designér. Svou profesní kvalifikaci se rozhodl ještě rozšířit v ateliéru Průmyslového designu na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde studoval pod odborným vedením významné osobnosti českého designu Pavlem Škarkou. Byl účastníkem mezinárodních šperkařských sympozií a má za sebou několik samostatných výstav a mnoho společných výstav a prezentací na přehlídkách designu a na veletrzích u nás i ve světě. Je zastoupen ve sbírkách Muzea skla a bižuterie v Jablonci n. N., Muzea Českého ráje v Turnově, Severočeského muzea v Liberci a v mnoha dalších soukromých sbírkách v České republice a v zahraničí. Je též zakládajícím členem šperkařského uskupení MAKAM MAKAM.

Je zřejmé, že tvorba Martina J. Pouzara je silně ovlivněna místem kde žije – jabloneckým bižuterním a sklářským průmyslem. Jeho díla vždy nesou znaky prvotřídního řemeslného zpracování, do kontrastu rád staví technicistní prvky a jemnost skleněných perlí nebo jiných bižuterních komponentů. Dalšími charakteristickými prvky jsou čisté geometrické tvary, promyšlená konstrukce, vtip a velký smysl pro detail. Momentálně pracuje převážně z nerez oceli a akrylátového skla. Nebojí se však jakéhokoliv materiálu a ve své autorské tvorbě také rád zpracovává různé nalezené věci – věci, které si už něco zažily. Ty pak staví do nových kontextů.

Momentálně můžete v designshopu vidět a zakoupit šperky z kolekce Ceé, a také náhrdelníky z nové kolekce MÁMÁM pod značkou POUZAR&OVÁ, kterou před nedávnem založil se svou manželkou výtvarnicí a šperkařkou Veronikou Pouzarovou.

Martin J. Pouzar nadále žije a tvoří v Jablonci nad Nisou, pod vlastní značkou POUZAR. 

 

NALEJTO

Současná novinka designshopu je skupina mladých a nadaných designérek – Lenka Záhorková, Markéta Kalivodová a Lucie Vostalová, která nám představuje podobu současného porcelánového designu. Skupina NALEJTO vznikla roku 2015 v ateliéru keramiky na Fakultě designu a umění v Plzni. Každá z designérek pracuje na svém individuálním projektu, který si sama navrhuje a vlastnoručně realizuje, jedná se např. o mísy, vázy, objekty a šperky. Společně skvěle fungují jako tým, především díky své velké lásce k tak čistému a krásnému materiálu jako je porcelán. Snaží se hledat polohu mezi funkčností a estetickým pojetím, ale samozřejmě se pouští i do experimentu, který můžeme vidět na kolekci INITIUM Lenky Záhorkové a na diplomové práci BUĎ & NEBO Lucie Vostalové.  Posledním společným projektem je kolekce Swallow, která byla představena veřejnosti na Designbloku 17.

 

SOJKA

Jsme dvě kamarádky  a obě nás baví tvořit. Tvoříme s láskou a je pro nás důležitý osobní přístup, často tvoříme i věci na zakázku. Preferujeme jednoduchý, minimalistický design, máme rády kvalitní zpracování i materiály.
Vlastnoručně vyrábíme obaly na  tablety, čtečky a telefony, kabelky, peněženky a pouzdra. V našem profilu najdete výrobky z plsti a kůže. Podporujeme výhradně lokální dodavate.

 

HANA POLÍVKOVÁ

Hana Polívková studovala nejdříve SUPŠ v Turnově, následně v ateliéru Meta/ll/um v Plzni a v Ateliéru S+M+L_XL kov a šperk v Bratislavě. Po škole pracovala tři roky ve šperkařském studiu Zorya. Nyní pracuje ve svém ateliéru v prostorách Bottega ve SmetanaQ v centrum Prahy. Hana vytváří jak autorský tak designový šperk. Inspiruje se hlavně přírodou a sentimentální náladou. Její hlavní kolekce Twisted vycházela z diplomové práce zaměřené na koloběh života. Kolekce twisted navazuje na přírodu a romantický sentimentální šperk, který s sebou nese tajemství v osobním příběhu nositele. Základ tvoří jemné nitky, které se stáčením mění do provazů, uzlů a smyček. Vyznačují se subtilností, nepravidelností a příjemnou haptikou.

 

SISTERS CONSPIRACY

Značku SISTERSCONSPIRACY založily v roce 2005 Alice Klouzková a Jana Jetelová, absolventky pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové.
Od začátku fungování se zaměřily na tvorbu pánského oblečení, které i po jedenácti letech fungování značky tvoří jejich hlavní portfolio. Postupně ale kolekci doplnily i o dámské modely.

 

BLUEBERRIES

Blueberries je značka šperků a doplňků. V době zrání borůvek ji založili šperkařka Markéta Richterová a designér Zbyněk Krulich. V rámci Designbloku’12 v prostorách Openstudia Šporkovského paláce Blueberries představili svou první kolekci šperků vyrobených technologií 3D tisku. Jako zdrojový materiál je použit jemný prášek, který tiskárna nanáší vrstvu po vrstvě. Vhodným materiálem kolekce je Nylon, šperky jsou lehké, pružné, mají sametově matný povrch. Postupně ale budou přibývat i šperky z průhledného akrylátu, nerez oceli nebo stříbra a zlata. Autoři tvoří pod vlastním rukopisem, inspirace pramení především z přírodních organických i anorganických struktur. Pracují se světlem, hmotou, kompozicí, měřítkem a geometrií.
Blueberries získali ocenění Czech Grand Design 2012 za nejlepší šperk roku.

 

STEHLÍK DESIGN

Stehlík design je vlastní značka designera Petra Stehlíka, založená roku 2015. Veškeré dění se odehrává v rodinné dílně v Plzni – nejen samotná výroba produktu, ale také prvotní nápad či výrobek. Do širšího povědomí se značka dostala díky edici Origami, která, jak již název vypovídá, vychází z japonského umění skládání papíru. Výrobky zaujmou svojí čistotou a ostrostí detailu. To vše je dáno precizní výrobou modelu a forem a v neposlední řadě nestandardními postupy při odlévání porcelánu.

 

KATEŘINA REICHOVÁ

Mám ráda materiály, které jsou trvanlivé. Chci si být jistá tím, že co vytvořím, vydrží navěky. Plexisklo pro mě představuje větší luxus než vzácné kovy a drahokamy.
Těmito slovy komentuje mladá designérka Kateřina Reichová svou kolekci Crystal Sky, která na první pohled evokuje touhu nasednout do proskleného hvězdoletu a cestou vesmírem utrhnout z křišťálově chladných hvězd některý z jejích šperků. Autorka se nechala inspirovat futuristickým stylem. Leitmotivem její práce se šperkem je od počátku vize budoucnosti, ve které jsou šperky umístěny na těle na netradičních místech, i když stále s důrazem na jejich funkčnost při častém nošení. Šperky jsou charakteristické svým technicistním stylem. Autorka pracuje převážně s nadčasovou chirurgickou ocelí a akrylátovým sklem, které vybrušuje do tvarů připomínajících krystaly.   V Designshopu můžete nyní najít vybrané kousky z její koleckce ´Crystal Sky´ -  náhrdelníky – Stick a Cubis, náramky Crystal a Technic, prsteny Crystal Sky a náušnice Architect. Tyto šperky doplňují ještě kousky Mullatem – unisexové náušnice/objekty bez nutnosti propichování uší.
 
 
 
Má tvorba je o zkoumání a objevování nových vesmírů.
Pozoruji svět kolem sebe, vnímám člověka jako takového, jeho chování, prožitky, potřeby...
Vytvářím šperky/objekty, které v sobě nesou více smyslů. Nejsou jen estetickým doplňkem, ale talismanem. 
V minulé práci jsem se začala zaobírat jinými smysly, než je jen zrak. Uvědomila jsem si, že skoro veškeré umění je posuzováno zrakem, což je dle mého názoru velice povrchní.
Aby jsme se dostali pod povrch, potřebujeme vnímat jinak.
Cítit, dotknout se....
Na toto téma vznikla série broží, které vyjadřovali osobu mne blízkou. Objekty nebyly jen brožemi, ale osobním talismanem.
V každé broži byla zapečetěna vůně, se kterou byla osoba pro mne spjata. Na povrchu jsem člověka otiskla a to doslova. Dotyky jsem mohla vnímat povrch jeho kůže. Intimní prožitek.
Ráda experimentuji s novými materiály. Hledám v nich skryté struktury a možnosti využití.
Se smyslovými vjemy hodlám pracovat i nadále. Je tolik vzpomínek v mé minulosti, které si vybavím na základě nějaké vůně, nebo doteku.
V době budoucí hodlám dále pozorovat a žasnout nad krásami kolem mne. V brzké době chci uskutečnit výstavu mých prací.

 

 

 

 

 

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22