Tvář baroka

Od 4.12. jsou pro veřejnost v GASKu připravena nová barokní zastavení - vonná instalace Parfém pro GASK Petry Hlavaté, haptický přepis jezuitské koleje z rukou Davida Linka a Jakuba Honetschlägera a animované projekce v nikách od studia Krutart. Další novinkou je audio průvodce s hlasy Kamily Drtilové a Miroslava Táborského s hudebním doprovodem Jindřicha Macka a dialogový list Spolu…jezuitskou kolejí.

Nová barokní zastavení na počest monumentální budově jezuitské koleje v Kutné Hoře jsme Vám představili 3.12. on-line v živých přenosech, kterými Vás provede Petr Adámek za přítomnosti vzácných hostů. Později bude na našich webových stránkách k dispozici také záznam z celé akce z dílny kameramana Jaroslava Berana.

Tvář baroka ARS LONGA / UMĚNÍ TRVÁ_parfém pro GASK

Vonná pocta Galerii Středočeského kraje vychází z jednoduchého principu zlatého řezu, touhy po dokonalé božské harmonii, která je univerzální a po staletí prochází díly vědců a umělců. Parfém je velmi čistý, puristický, až alchymický. Jeho hlavním poselstvím je poselství zlata, ušlechtilého kovu a vzácné ingredience.

Petra Hlavatá, autorka vonné instalace, tvořila s odkazem na historii budovy barokní jezuitské koleje a zároveň akcentuje její současné využití v podobě galerie umění 20. a 21. století. Propojení se odráží v syntetických tónech a spirálovitém vrstvení. Vybrané ingredience – starověká pryskyřice a ambra v kontrastu s moderním ebenovým dřevem a stopovými vůněmi – tvoří kontrast. Opozitní koncept je klíčový pro stálou expozici GASK Stavy mysli / Za obrazem – Obměny a intervence, a právě z něho vychází základní inspirace recepisu.

Spirálovitá kompozice parfému vychází z  tradičních královských receptur. Jeho základem jsou vitalizující a východní orientální ingredie, ambra a pižmo, které byly historicky užívány jako léčiva (afrodiziaka) na královských dvorech. Obě esence jsou známé i jako fixativa v renesančním umění vůní. Ingredience jsou postaveny kontrastně, ambra jako teplý sametový tón, pižmo jako chladivá a intimní nota. Srdcem parfému je originální a vzácný cibet, často značen jako vůně.

 

 

 

Typ doprovodného programu: 

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22