STŘIH PRO NOVOU DOBU_výstava GASK dětem s Janem Pfeifferem

Situace, která nás zastihla nepřipravené, rozdělila naše současné životy na vnímání světa před a po. I pravidelné výtvarné dílny GASK dětem tak můžeme vnímat. Po návratu do celkem běžného režimu se před mnohými otevřela spousta otázek a úvah. Co dál? Začít tam, kde jsme přestali, nebo se nám nyní otevřel prostor pro nové? Lektorské centrum GASK se rozhodlo jít tím druhým směrem. Přemýšlelo, jak dětem zprostředkovat těžko zprostředkovatelné a zároveň neopomenout důvod, proč tady současné umění je, stejně jako nynější podoba jezuitské koleje. A byla tu vize…
 
Přizvali jsme ke spolupráci Jana Pfeiffera (1984). Jan se pohybuje napříč různými médii od kresby až po nová média se sociálně-kulturním přesahem. Také je ovšem skvělým pedagogem a mentorem na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Toto spojení a nové zkušenosti nám poskytly možnost, jak společně pracovat, navazovat na konceptuální dílo a rozvíjet nejen sebe sama, ale obohacovat se navzájem.
 
Koláže Jana Pfeiffera vznikly deníkovou formou v prvních dnech Pandemie. Hlavním dojmem z nastalé doby byla potřeba transformace na všech frontách – zažitých postupů, jak venku, tak uvnitř, ve společnosti i v rodině. Vzniklé koláže jsou propojeny s hlasem a tváří starého muže – krejčího. Návod, jak si ušít nový padnoucí oblek pro novou dobu.
 
Koláže účastníků výtvarných dílen GASK dětem vznikly jako reakce na práce Jana Pfeiffera, který s dětmi komunikoval pomocí videí, díky nimž se stal i jejich mentorem.
 
Autoři dětských prací:
Kilián Smutný / Vítek Pánek / Matěj Penkala / Tobiáš Sádlo / Agáta Březinová / Anežka Králová / Nora Mikulková / Mikuláš Chrastil / Mariana Dejdarová / Filip Svoboda / Jan Kubeš / Anděla Kreutzerová / Matěj Vopěnka / Barbora Staňková / Dora Bartošová / Vojtěch Hejský / Michal Kuchyňa / Anežka Kreutzerová / Tadeáš Kovalda / Šimon Dostál / Radim Štolba / Dora Penkalová / Ema Procházková / Emilie Rudi Fuksová / Antonín Pinnoy / Natálie Vondráčková

Výstava je k vidění v prostoru Vizuálních heren do 2/8/2020.

Datum konání: 
26. 06.2020
Související doprovodný program: 

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22