Tvář baroka - nová zastavení

Setkávání nad fenoménem baroka v Čechách u příležitosti 10. výročí působení Galerie Středočeského kraje v jezuitské koleji v Kutné Hoře

Je to jakýsi sen, zakletý do smysly poznatelné reality. (Zdeněk Kalista, 1976)

Od 4. 12. 2020 jsou v GASK pro veřejnost připravena nová barokní zastavení – vonná instalace Parfém pro GASK Petry Hlavaté, haptický přepis jezuitské koleje z rukou Davida Linka a Jakuba Honetschlägera a animované projekce v nikách od studia Krutart. Další novinkou je audioprůvodce s hlasy Kamily Drtilové a Miroslava Táborského a s hudebním doprovodem Jindřicha Macka a dialogový list Spolu… jezuitskou kolejí.

Podívejte se s námi na první 3 videa k projektu Tvář baroka. Knihovník Petr Adámek s Karin Vrátnou Militkou, vedoucí Lektorského centra, uvedou celý projekt, kameník a restaurátor Martin Kulhánek vysvětlí význam jezuitské koleje v Kutné Hoře a Veronika Zikmundová z Lektorského centra představí publikaci Dialogový list „Spolu… jezuitskou kolejí“:

Video ZDE.

Vonná instalace – parfém pro GASK

Vonná pocta Galerii Středočeského kraje vychází z jednoduchého principu zlatého řezu, touhy po dokonalé božské harmonii, která je univerzální a po staletí prochází díly vědců a umělců. Parfém je velmi čistý, puristický, až alchymický. Jeho hlavním poselstvím je poselství zlata, ušlechtilého kovu a vzácné ingredience.

Petra Hlavatá, autorka vonné instalace, ji vytvořila s odkazem na barokní historii budovy jezuitské koleje a zároveň akcentovala její současné využití v podobě galerie umění 20. a 21. století. Propojení se odráží v syntetických tónech a spirálovitém vrstvení. Vybrané ingredience – starověká pryskyřice a ambra v kontrastu s moderním ebenovým dřevem a stopovými vůněmi – tvoří záměrně protiklady. Opozitní koncept je klíčový pro stálou expozici GASK Stavy mysli / Za obrazem – Obměny a intervence a právě z něho vychází základní inspirace recepisu.

Spirálovitá kompozice parfému vychází z tradičních královských receptur. Jeho základem jsou vitalizující a orientální ingredience, ambra a pižmo, které byly historicky užívány jako léčiva (afrodiziaka) na královských dvorech. Obě esence jsou známé i jako fixativa v renesančním umění vůní. Ingredience jsou postaveny kontrastně, ambra jako teplý sametový tón, pižmo jako chladivá a intimní nota. Srdcem parfému je originální a vzácný cibet, často označovaný jako vůně humanity. Vrchní tóny parfému tvoří ebenové dřevo, ingredience užívaná v moderním parfumerském umění. Vůně ARS LONGA má v sobě také stopová množství všech dvanácti složek barokního perfumária.

Rozhovor s Petrou Hlavatou na téma vůně ZDE.

Haptický přepis jezuitské koleje z rukou Davida Linka a Jakuba Honetschlägera

Zpřístupněním detailů z architektonického tvarosloví jezuitské koleje navazujeme na reliéfní záznamy vybraných děl ze stálé expozice. Jezuitská kolej na dotek je jedním ze tří zastavení, která umožňují vnímat jedinečný prostor všemi smysly.

Barokní audiovize v nikách

Podstatou barokní audiovize je využití nik na schodišti severního křídla budovy jezuitské koleje jakožto portálů do minulosti. Projekce jsou zaměřeny na postavy, které kdysi tyto prostory obývaly. Vybráni byli František Baugut – český jezuita, sochař, řezbář a truhlář, Giovanni Domenico Orsi – italský architekt a stavitel, a hrabě František Antonín Špork – český šlechtic a mecenáš umění. Ve výklencích se na obrazovce čas od času mihne postava a sdělí návštěvníkovi nějakou všední informaci ze svého života. Co je však pro postavu obyčejným faktem, je pro návštěvníka hodnotnou zprávou o historii místa. Cílem projekcí je přenést návštěvníka pocitově do minulých dob, vyprávět příběh a zprostředkovat zážitek. Jde o způsob, jak citlivě připomenout minulost budovy a přitom nepřidávat nadbytečné elementy do již plně využitého prostoru GASK. Na ukázky videí se můžete podívat zde:

- František Baugut

- Giovanni Domenico Orsi

- František Antonín hrabě Špork

Nový audioprůvodce

Audioprůvodce jezuitskou kolejí nabízí komentáře ke klíčovým místům budovy GASK, jako jsou refektář, lékárna či barokní sklepení. Navíc svým obsahem a tematickým podkresem navozuje atmosféru jedinečného místa s bohatou historií. Vydejte se na procházku jezuitskou kolejí vlastním tempem a zaposlouchejte se do netradičního výkladu. Texty pro GASK namluvili Kamila Drtilová a Miroslav Táborský. Unikátní atmosféru navozuje také hudební doprovod Jindřicha Macka, který hraje na loutnu.

Dialogový list Spolu... jezuitskou kolejí

Spolu… jezuitskou kolejí je samoobslužný program pro mezigenerační dialog určený rodinám k prozkoumání baroka všemi smysly a stává se tištěným průvodcem jezuitskou kolejí. Spolu se ptát. Spolu hledat odpovědi na otázky. Spolu tvořit. Dvě generace, dva úhly pohledu, dva zdroje postřehů a nápadů. Naše mezigenerační programy pro rodiny otevírají nový prostor pro vzájemné obohacování a poznávání umění, ale i sebe samých. Dialogový list je určen pro rodiny s dětmi ve věku 6–12 let.

Nová barokní zastavení na počest monumentální budově jezuitské koleje v Kutné Hoře jsou představena v souhrnném dokumentu ZDE.

 

Datum konání: 
03. 12.2020

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22