Alex Mlynárčik pohledem Pierra Restanyho

15. 11.2015 - 14. 02.2016

Galerie V. - chodba

 

3. patro

z cyklu XXL pohledů na současné slovenské výtvarné umění

Alex Mlynárčik (*1934) je jeden z mála slovenských výtvarníků, kterým se podařilo zasáhnout i do vývoje západoevropského výtvarného umění. Umělecky i osobnostně určující se pro něj stalo setkání s legendárním francouzským výtvarným kritikem Pierrem Restanym, který o Mlynárčikovi napsal i monografii. Právě Restany definoval teorii Nového realismu a založil stejnojmennou skupinu (1960 – 1964), podle které všední věci a skutečnosti vstupovali do výtvarného díla. Mlynárčik se stal protagonistou „slovenské linie“ Nového realismu, který si vybral dvě základní myšlenky – přivlastnění reality a reakci publika.

O Alexovi Mlynárčikovi je známo, že se umělecky prosadil i v zahraničí. Už v šedesátých letech měl Mlynárčik možnost se zúčastňovat nejvýznamnějších přehlídek aktuálního výtvarného umění, zejména v Paříži. V letech 1967–72 realizoval řadu rozsáhlých projektů nejen na Slovensku, ale hlavně v Paříži. Jeho tvorbě se věnovali mnozí významní evropští teoretici jako kromě zmíněného Pierra Restanyho i Umbro Apollonio, Jindřich Chalupecký, Michel Ragon, Raoul–Jean Moulin či Henry Périer.

Mlynárčikův site-specific projekt pro GASK – Galerii Středočeského kraje navazuje na jeho kritické reflexe projevů totalitní moci. Zde vstupuje do zcela konkrétního dialogu s nástěnnými malbami vzniklými na začátku padesátých let dvacátého století, kdy Jezuitská kolej byla ještě vojenskými kasárnami. Jejich „stalinisticko-husitská“ heroizace, navíc neuměle ztvárněná amatérským vojákem-tvůrcem, se tak stává východiskem k autorovu odkrývání mechanismů společnosti v rámci příznačného průsečíku umění a mimoumělecké skutečnosti.

Richard Drury, kurátor výstavy

 

Video z vernisáže:

https://www.youtube.com/watch?v=LG93Gmk4Ar0

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22