Jakub Špaňhel - Kytky, města, motýli

15. 05.2016 - 04. 09.2016

grafika 2000-2016

vernisáž: 14/5 2016 v 17 hodin

prostor: Přesahy grafiky - Galerie 3

kurátorka: Veronika Marešová

O malířské tvorbě Jakuba Špaňhela se mluví od jeho studií na pražské AVU v superlativech. Ihned zaujal svým nezvyklých uměleckým vyjádřením a to jak po stránce tematické, kdy exhumoval tradiční, pro většinu umělců již vyčpělé, náměty, tak po stránce výrazové propojující gestickou intuitivní malbu se zvláštním temnosvitným kolorismem expresionistického až existencionálního charakteru. Sám autor velmi výstižně označuje své malování termínem expresivní impresionismus.

Paralelně k jeho velkorysým plátnům však vznikají i neméně pozoruhodné velkoformátové grafiky. Předlohou pro litografie či seriografie jsou jeho vlastní obrazy. V grafických cyklech uplatňuje a znovu prověřuje obdobné experimentální metody a principy jako v malbě. Často pracuje v cyklech, kde postupně variuje jedno téma. Je fascinován světem, jenž ho obklopuje. Vždy vychází z reality, kterou díky svému nezaměnitelnému dynamickému rukopisu posouvá do rozvolněnější abstrahující polohy. Zachycuje kytky, města, motýly, ale i benzinové pumpy, kostely a hřbitovy.

Výstava jeho grafické tvorby představí výběr prací z let 2000 – 2016 doplněná několika obrazy, které vznik vystavených grafik iniciovaly.

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22