Matti Kujasalo – retrospektivní výstava 1971 – 2017 4/6 - 29/10 2017

04. 06.2017 - 29. 10.2017

Vernisáž: 3/6 2017

Trvání výstavy: 4/6 – 29/10 2017

Prostory: galerie IV.

Kurátor: Richard Drury

 

Matti Kujasalo (narozen v Helsinkách v roce 1946) je jedním z mezinárodně nejuznávanějších finských umělců. Přes čtyřicet let se zabývá otázkami systémového konstruktivního umění. Během uplynulých desetiletí si autor vytvořil vlastní osobitou řeč, podle jejíchž pravidel vytvořil vizuální řeč, která je expresivní, bohatá, různorodá a schopná překvapovat diváka.   

Kujasalovy obrazy se vyznačují čirostí a poklidnou jemností. Poskytují mnoho podnětů, díky čemuž zůstávají stále svěžími. Jeho práce projevují výjimečnou lyričnost, zřídkakdy spojovanou s konstruktivním uměním. Jsou intelektuálně uhrančivými i náročnými, nabízí přitom vizuální potěšení. Struktury, logiku a vnitřní vývoj autorových ranějších prací lze většinou snadno vyčíst, zatímco jeho pozdější obrazy jsou strukturálně složitější, proto musí divák rezignovat na „chápání“ a přijmout nevysvětlitelnost smyslového požitku s jeho záhadností.

Matti Kujasalo uspořádal samostatné výstavy v řadě významných evropských galerií a muzeí například v Německu, Švýcarsku a Maďarsku. Zastupoval Finsko na Benátském bienále a jeho obrazy jsou zastoupené ve sbírkách muzeí, jako je například Albertina ve Vídni, Arithmea v Bonnu, Forum Konkrete Kunst v Erfurtu, Muzeum Josefa Alberse v Bottropu a v mnoha soukromých sbírkách ve Finsku, Skandinávii a v USA.   

 

Výstava Mattiho Kujasala v GASK se uskuteční ve spolupráci s Galerií Anhava v Helsinkách, FRAME Contemporary Art Finland, Pori Art Museum a Finským velvyslanectvím v Praze. Představuje průřez autorovým dílem od sedmdesátých let dvacátého století, čímž uvádí ve větší šíři českému publiku dosud málo známého zástupce konstruktivního umění, jež má v českém prostředí od šedesátých let 20. století své neopomenutelné místo.  Výstava byla zařazena do programu oslav stého výročí finské státnosti „Finland 100“.

 

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22