Theatrum Mundi 2.0

22. 09.2018

Autorka koncepce pro GASK: Darina Alster

Kurátorka: Veronika Marešová

Trvání pereformance: 22/9  - 15.00 - 18.00

Theatrum Mundi je multimediální instalace, která zachycuje vnitřní prostor člověka a metaforicky také světa. Chceme vytvořit místo, které existuje zároveň konkrétně i virtuálně a jehož tvar se neustále proměňuje. Obsahově se dotýkáme bezčasí, kde probíhají různé protichůdné procesy zároveň. Agonie vzniku i zániku. Konec střídá začátek v opakujícím se rytmu. Jedná se o experiment s fenoménem kolektivní performance – skupina lidí jako živý organismus, jako mraveniště po vzoru Komenského.

Srdcem projektu Theatrum Mundi je přenosná divadelní točna jako symbol pomíjivosti a cykličnosti. Vystupují přední performeři a studenti uměleckých škol, dále jsou přizváni tanečníci, aby zastupovali intuici a čistou fyzickou improvizaci.

V GASK vycházíme z expozice s názvem Stavy mysli. Performeři se vztahují k jednotlivým stavům i protikladným emocím, jakož i k všeprostupujícímu proudu vědomí, paměti a imaginace. Točnu umístíme uprostřed sbírky. Performance se zde budou kumulovat a zároveň se budou paprskovitě rozpínat po celé budově i vnějších zahradách původní jezuitské koleje.

Situace bude snímána kamerami mobilů umístěných na tělech performerů nebo dobrovolníků. Jednotlivé prvky skupinové performance budou zároveň prezentovány jako videoinstalace v průběhu akce, a to díky speciálně vyvinuté aplikaci, jejímž autorem je Michal Kindernay.

Divák se stane aktivním prvkem instalace. Budou ho snímat kamery a záznam míchat do projekce, která využije prvek vzniku a zániku případně cykličknosti pomocí rotace skladby a rozpadu videa. Obsah instalace bude tedy spoluvytvářen performery, diváky i prostorem instalace. Projekce se stanou zrcadly svých pozorovatelů.

Vystupují: Lenka Klodová, František Kowolowsky, Gaby Bila-Gunther, Martin Zet, Jana Orlová, Kateřina Olivová, Marie Zandálková, © Merry, Jiří Surůvka, David Helan a Miloš Šejn, Kateřina Olivová, Johana Střížková, Petra Pětiletá, Markéta Garai, Ladislav Vondrák, Vladimír Havlík, Mira Gáberová, Mojmír Pukl, In sáček veritas, Jennifer Helia De Felice, Elis Unique, Markéta Ježová a Tereza Froncová, Katarina Kadijevic, Aneta Jaurisová, Filip Martínek, Mariana Kuželová, Tereza Sosíková, Jan Škrob, Helena Machová, Jan Běhounek

Autorka koncepce pro GASK:  Darina Alster

Kurátorka: Veronika Marešová

Zvuk: Anja Kaufmann

Instalace: Michal Kindernay

Spolupráce: Pavel Havrda

Poděkování: Studio Hrdinů

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22