Václav Sokol - Pastely V. S.

29. 11.2014 - 01. 03.2015

prostor před knihovnou

 

Severní věž

 

 

 

 

Václav Sokol (*1938) je kreslíř a grafik.

Vystudoval střední výtvarnou školu (1953–1958), dále studovat nesměl.Pracoval v Památníku národního písemnictví a poté jako vedoucí propagace, grafik a nakonec vrátný ve Stavbách silnic a železnic. Od roku 2011 žije ve středočeských Úvalech.

Svými kresbami doprovodil mj. texty v knihách Poselství Ježíšovo (1969) a Hryhorije Skovorody Rozmluva o moudrosti (1983). S bratrem Janem, filosofem a překladatelem, vydali knihu Čtení z Bible (1996 a 2014), jež spojuje ukázky z klíčových míst biblického textu v ekumenickém překladu, srozumitelný výklad podstatných pojmů biblické řeči od Jana Sokola a původní komentář textů a motivů pastelovými kresbami od Václava Sokola.

Charakter těchto pastelů je velice osobní. Barevnost i množství postav jsou omezené jen na to základní, a právě proto je každá kresba do nejmenších detailů vycizelovaná. Celek výpovědi z kresby vychází napohled jako podivuhodně jemné světlo. Čtenáři se tu nenabízí, jak si má ten který výjev představit. Kresby ukazují na sílu a tajemství, jež z textu dokáže vyčíst jen ten, kdo se jím nechal oslovit. Za textem nestojí žádná další interpretace a z ní vzešlá ilustrace, ale malířovo zasvěcené porozumění tajemství a tajemství znovu ukryté do kresby.

Václav Sokol navrhuje i celkovou úpravu knih a časopisů (Triáda, Divadelní ústav, Architekt), publikoval texty o umění (Perspektivy KT, Revolver Revue). Zabývá se i volnou tvorbou.

Je autorem několika betlémů, vytvořených z různých materiálů a v různých velikostech. Největší z nich vznikl pro kostel sv. Klimenta v Odolena Vodě (1985–1988) a představuje polystyrenovou věž potaženou barveným plátnem a papírem s postavami z lipového dřeva. GASK jej vystavuje od začátku adventu do Hromnic.

David Bartoň, kurátor výstavy

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22